Ano, je to tak. Ono je to vlastně základ skoro všeho. Vždyť i astronomové měří vzdálenosti mezi hvězdami. Neptejte se mne prosím vás jak, já to nevím a nejspíše ani oni sami. Prostě jeden vyběhne s pásmem k nějaké hvězdě, nahlásí, co změřil a jede se dál. A všichni jim to věří. Nebo snad o tom někdo pochybuje, že je vzdálenost Siria od Země 8 611 světelných let? Ani metr víc nebo míň? Hahahaha.

metr

Zde nemáme možnost kontroly, že ano, kdežto když já budu tvrdit, že ta stěna je dlouhá patnáct metrů, a Mirek že je dlouhá metrů dvanáct, tak ji přeměříme a máme po problému. Takže jsme tu měli světelné roky, což je vzdálenost astronomická a nyní máme metry, což je vzdálenost normální, kterou chápe každý. Když se pak podíváme ještě níže jsou tu ještě centimetry, milimetry a … Měření je prostě základ všeho a přesné měření jsou ještě pevnější základy. Lidský zrak dojde tak ještě k milimetru, ale to už v některých případech s obtížemi. A což, má-li se měřit vzdálenost ještě menší? Pak se ovšem musíme nutně setkat s mikrometrem. Kdopak by asi neznal tak zvanou „šupleru“, že ano. Který z mužů by s ní neuměl zacházet, mimo mne tedy.

pomůcky v dílně

Nu, a to jsme u setin milimetru a můžeme směle zamířit k ještě menším vzdálenostem. Že tohle už není vzdálenost? Ale je, budeme měřit od bodu A do bodu B a mezi nimi nějaká vzdálenost je a musí být, i když to tak nevypadá. Takže poznáme další mikrometrické měřidlo a tím je například dutinové nebo třmenové. To je měřidel co? Dělník, který s nimi pracuje musí naprosto přesně vědět, jak s nimi zacházet, co s nimi lze měřit a také proto je třeba je mít naprosto přesné. A kde takováto přesná měřidla sehnat? Přece hned tady a zde. Stačí když kliknete na modrý odkaz výše a rázem se dostáváte do země měřidel, měřítek a všeho dalšího, bez čeho si pořádnou dílnu nezařídíte. Takže šup tam a objednávejte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup