Kvalitní bylinný olej poznáte podle vůně a také barvy. Některé jsou lisovány za studena, jiné pak byly vydestilovány. Využití je velice široké, mezi nejznámější patří například olej levandulový pro uklidnění a usínání, nebo růžový pro péči o pleť. Pár kapek bylinného oleje do koupele provoní celou místnost a dodá pokožce hebkost a potřebnou hydrataci. Dnes si vysvětlíme, jak při výrobě postupovat. Jistě se vám zalíbí jednoduchost celého procesu!
Použít můžete různé byliny

Co budeme potřebovat pro výrobu levandulového oleje

·         Hrst sušených květů levandule
·         Přírodní olej (lze použít olivový, mandlový atd.)
·         Sklenice na uskladnění
·         Hrnec
·         Bavlněný kus látky
Olej v hrnci přivedeme k varu a vaříme pět minut. Poté přidáme levanduli a vaříme velmi pozvolna další tři hodiny. Po třech hodinách olej necháme vychladnout. Studený produkt přecedíme přes bavlněnou látku a tento proces opakujeme, dokud nebude tekutina čirá. Hotový olej uskladňujeme v dobře uzavřené nádobě, nejlépe na stinném a chladném místě. Takto nám olej vydrží i několik měsíců. To ovšem nebude třeba, jelikož hned po prvním použití zjistíte, že se ho nemůžete nabažit!
Výroba bylinného oleje není složitá

Použití levandulového oleje

Jak už bylo zmíněno, levandulový olej má uklidňující a relaxační účinky. Použít ho můžete při masáži, kdy se vstřebává do pokožky a tím ji zjemňuje a léčí. Jelikož má tato oblíbená bylinka také antioxidační účinky využívá se jako lék proti akné. Pár kapek v koupeli vás příjemně navodí ke spánku. Aplikovat jej také můžete na pulzní body, tam kde proudí nejvíce krve. Nejen, že budete krásně vonět, ale také vaše okolí si bude připadat více v klidu.

Nejznámější druhy olejů a jejich využití

Růžový olej – pro zpevnění a zvláčnění pleti, do koupele
Heřmánkový olej – proti stresu, depresi a úzkostem
Tymiánový olej – povzbuzující a posilující účinky, velmi aromatický
Tea tree olej – vysoké antiseptické účinky, používá se zejména proti akné a k léčbě kožních problémů