Pro většinu z nás, je nezbytné, aby žil v krásném prostředí. Ačkoli zimu strávíme většinou v domě, hned na jaře nás to táhne ven, kde trávíme maximum času až do konce podzimu. Proto většina z nás má tu potřebu zvelebovat okolní prostředí kolem domu. Okrasná zahrada může být kdekoli, může být celá okrasná nebo šikovně kombinovaná s užitkovou. Záleží jen na každém z nás, čemu dává přednost.
luční květiny
Ovšem je vždy dobré si vše předem pořádně promyslet a utřídit si, co od takové zahrady vlastně očekáváte. Až tohle všechno promyslíte, teprve potom je dobré poprvé kopnout do země. Nejlépe je však mít vše i nakresleno na papíře a propočítány finanční náklady, ceny rostlin a zahradních dekorací se totiž mohou šplhat až do diametrálních výšin a je dobré si předem připravit i rozpočet. Ovšem nějaká univerzální rada na založení ideální okrasné zahrady neexistuje. Vždy je třeba se řídit místem, které je vždy velmi specifické. Ovšem určité faktory při zakládání zahrady jsou společné vždy. V první řadě je třeba si uvědomit, zda se jedná o stinnou nebo slunnou zahradu a s tím související orientaci na světové strany. Dále je třeba brát v potaz, zda se jedná o rovinu nebo svah. Také je třeba mít předem prozkoumanou půdu, její složení a kvalitu. A v neposlední řadě brát ohled na vaše domácí mazlíčky, kteří by vám ze zahrady mohli udělat oraniště (psi) nebo „sežrat“ vše, co vám vyroste (např. zakrslí králíčci nebo suchozemské želvy).
japonská okrasná zahrada
Jakmile tedy máte nakreslený plánek zahrady, měli byste mít vždy nachystanou kompostovou půdu, netkanou textilii, mulčovací kúru, substrát, kameny nebo další okrasné prvky, které budete chtít v zahradě použít. Poté se můžete vydat do zahradnictví nakoupit rostliny. Nelekněte se toho obrovského množství! V první řadě si vyberte dominantní vysoké rostliny, těch menší množství, měly by zaujmout na první pohled. Potom k nim vybírejte středně velké rostliny a keříky, které budou tvořit střední patro, a nakonec vyberte nejnižší rostliny, které mají za úkol pokrýt volná větší místa holé zeminy.