Abychom se z naší zahrady mohli těšit i napřesrok, je důležité věnovat jí péči ještě letos, před začátkem zimy. Správně nastavená péče zajistí, že naše rostliny, dřeviny a trávník budou zdravé a hezké i na jaře. Podívejme nyní se na to, co všechno je pro to třeba udělat.
kolečko, listí

Dřeviny

Okrasné keře a stromy musíme nejprve opatrně ořezat o všechny nezdravé a poškozené části. Nové stromky trochu zkraťte. V sušší slunečné dny můžeme i zalévat. Kmeny je poté dobré zvláště u citlivých druhů obalit například netkanou textilií nebo nějakým jiným vhodným materiálem, který dřevinu ochrání před mrazem. Ošetřete takto i solitérní dřeviny v nádobách. Vyšší a užší druhy stromů je dobré svázat, aby se nepoškodily tíhou případného sněhu. Nižší keříčky můžeme zakrýt ořezaným chvojím nebo na ně nahrnout listí. Totéž se doporučuje udělat s růžemi, které ale předtím ještě zastřihněte.

Trávník

Z trávníku je potřeba pravidelně odstraňovat všechno spadané listí a kůru. Před zimou je dobré ho posekat na výšku kolem pěti centimetrů. Doporučuje se vertikulace následovaná hnojením. Trávník se tak hezky provzdušní a snáze přijme všechny živiny z hnojiva. Pokud si nechcete trávu poškodit, dávejte si pozor na to, abyste na trávník nevstupovali, jakmile začne mrznout a jednotlivé rostlinky jsou křehké.

Květiny

Květinové záhony je v první řadě nutné odplevelit, poté ostříhat odkvetlé trvalky, lze i zasadit nové, ty je důležité zalít. Zbavte záhon zbytků jednoletých rostlin a zeminu pak dobře nakypřete. Hlínu je vhodné obohatit kompostem nebo jiným hnojivem. Na závěr záhony přikryjeme vrstvou listí, chvojím nebo netkanou textilií. Některé choulostivější druhy cibulovin nebo například jiřiny je však nutné vykopat a na zimu uklidit do teplejších prostor. Na jaře je můžeme zase zasadit.
listí, hrábě, úklid trávníku

Jezírko

Pokud máme jezírko hluboké alespoň osmdesát centimetrů, není nutné z něj na zimu odstraňovat lekníny ani jej vypouštět. V takto hluboké vodě lekníny bez problémů mrazy přečkají. Ryby přežijí v metrové hloubce. Pokud je vaše jezírko mělčí, je třeba obojí přendat do nádob s vodou a přes zimu uskladnit na teplejším místě. Nezapomínejte pravidelně čistit hladinu od napadaného listí a jiných nečistot, aby voda nehnila. Jezírko je také možné překrýt fólií speciálně k tomu určenou.