Možná si to ani neuvědomujeme, ale schodiště jsou součástí každého domu, bez ohledu na jeho stáří či výšku. I u těch přízemních totiž najdeme sklep a často i půdu, do kterých je potřeba se nějakým způsobem dostat. A právě schody jsou tím nejběžnějším řešením.

Je však také pravdou, že jsou zároveň místem, kde se stává zdaleka nejvíce domácích úrazů. Pád ze schodů patří k těm zdaleka nejčastějším. Proto bychom, pokud si dům navrhujeme sami, měli jejich konstrukci i výrobě věnovat zvýšenou pozornost. Cílem by pak mělo být udělat je co nejbezpečnějšími, zvláště pokud jsou součástí domácnosti malé děti nebo staří lidé.

klasický typ schodiště

Tento proces by měl začít již při jejich navrhování. Na co bychom neměli rozhodně zapomenout, je zábradlí. To by mělo být v ideálním případě na obou stranách, avšak u toho užšího si vystačíme jen s jednou. Vždy však musí být umístěno na té straně, která je otevřená do prostoru. Značně to zvýší bezpečnost a navíc to má i pozitivní psychologický efekt.

Dále bychom měli uvážit materiál, ze kterého budou schody vyrobeny. Ten by měl být pokud možno neklouzavý, a to i v případě, že bude mokrý, například po vytírání. Pokud však z estetických důvodů chceme použít například dlaždičky, pak je nutné dát na každý schod kobereček, který na ně bude pevně připevněn, aby se zabránilo uklouznutí.

točité schody

Sklon schodiště a výška jednotlivých schodů, stejně jako jejich počet, by měla být také předmětem debaty. V tomto případě je ideální použít standardizovanou verzi. Nejenže se bude lépe shánět, zároveň jsme již zvyklí po tomto typu chodit i z jiných budov, takže svalová paměť pomůže zvýšit bezpečnost.

Vyhnout bychom se měli různým speciálním konstrukcím, jako jsou točitá schodiště. O těch bychom měli uvažovat pouze v případě nedostatku prostoru, a i pak je mnohdy lepší použít klasický typ s tím, že každých pár schodů bude plošina, kde se bude směr měnit. Samozřejmě není nijak snadné toto vše dodržet a zároveň se nejen vejít do rozpočtu, ale také zařídit, aby spolu celý prostor ladil. Věřte však, že to za tu námahu stojí.