Pokud máme nějakého domácího mazlíčka, je rozhodně dobré jej naučit cestovat autem. Ať už se mu to totiž líbí, nebo ne, rozhodně jej to nemine. Bude nutné cestovat k veterináři, případně jej budete chtít vzít sebou na výlet, nebo s ním dokonce plánujete závodit. Ať už je to jakkoliv, je jasné, že je nutné zajistit během převozu bezpečnost všech cestujících, ať už lidských či zvířecích. Problém je, že člověku sice vysvětlíte, že má během cesty sedět připoután a nepřelézat ze sedačky na sedačku (ideálně přes řidiče), u zvířat tomu tak není.

 

Proto je potřeba se na jejich převoz připravit. Ale jak? To závisí především na druhu zvířete. Nejčastěji jsou převáženi psi. A ti mají také nejvíce možností. Tou zdaleka nejhorší je nechat je volně na sedačce. To ostatně zakazuje i zákon. Při nárazu se totiž zvíře změní doslova ve vystřelenou kulku, která může značně ublížit nejen vám, ale i sobě. A to se rozhodně nevyplatí riskovat.

 

i psi občas cestují autem

 

Existují různé bezpečnostní pásy pro zvířata, které se přicvaknou k jeho obojku či postroji. Ty však nejsou příliš doporučovány, neboť zvíře poměrně omezují v pohybu, a navíc mu neposkytují až takové pohodlí, zvláště při dlouhých cestách.

 

Mnohem lepší je oddělení prostoru, kde zvíře bude cestovat, mříží. Nejčastěji se jedná o kufr, může jít ale také o zadní sedadlo. Výhodou je, že zde je dostatek prostoru a také pohodlí, pokud mu tam dáme například měkké deky. Může se tam pohodlně natáhnout či se posadit, aniž by hrozilo, že přitom třeba strčí do řidiče. Také v případě dopravní nehody neproletí celým autem, a následky budou pro všechny (včetně něj) mnohem menší).

 

 

vůz jedoucí po silnici

 

Mnozí lidé pak používají speciální přívěs. Najdeme jej především u koní, ale existuje i varianta pro psy. Výhodou je kompletní oddělení zvířete od řidiče, ale také fakt, že zvíře zde má pohodlí. Ve většině z nich jde totiž regulovat teplota, takže mu tam bude dobře i za horkého dne či mrazu.

 

U malých zvířat, jako jsou menší psi či kočky, se používá klasická přepravka. Ta se upevní speciálním bezpečnostním pásem, aby se během cesty nehýbala. Všem tak zajišťuje dostatečné bezpečí a pohodlí. Je tedy jasné, že možností je více. Její výběr pak záleží na druhu zvířete i na typu auta. Jen mějte na paměti, že bezpečnost by měla být vaší hlavní prioritou.