Je to tak. Dluh může stále znamenat sociální stigma. Anebo také ne. Záleží na typu dluhu. Některé závazky jsou v dnešní době běžné a vlastně i celkem moderní.
Hypotéka – běžná věc
Přemýšleli jste někdy o hypotéce jako o dluhu? Většina lidí totiž bere hypotéku jako investici. Také ve společnosti je hypotéka vnímána jako běžná součást života střední i vyšší vrstvy. Není to tedy nic, za co bychom se měli stydět. O hypotéce se běžně mluví. Nikdo se za ni nestydí. Jako téma je oblíbenou součástí společenských setkání.
Je to ovšem stále dluh. A to dost vysoký. Na hypotékách jednotliví lidé dluží bankám a nebankovním institucím miliony. A celospolečensky se potom jedná o miliardy korun.muž s obrácenými kapsami.jpg
Všeobecná zadluženost
V květnu 2019 činil průměrný dluh Čechů 28.500 korun. To je o 1.200 korun méně než v roce 2017. Dobrou zprávou je, že zadluženost konstantně klesá. Pro srovnání. V roce 2014 průměrný dluh činil celých 41.000 korun. Do statistik jsou přitom započítáni všichni obyvatelé ČR. Včetně kojenců a velmi starých lidí. Nejvyšší zadluženost je přitom u lidí v produktivním věku.
Kdy se nejvíce zadlužujeme?
Podle statistik si nejvíce půjčujeme peníze mezi 35. a 44. rokem života. Má to své opodstatnění. V tomto věku totiž lidé potřebují zabezpečit své rodiny. A často si také půjčují na zajištění bydlení. Jedná se o celých 27 % z celkového počtu dlužníků.kalkulačka a svěrák s penězi.jpg
Jak se nedostat do problémů?
S dluhy se pojí možnost pádu do dluhové pasti. Nepodceňujte tento celospolečenský problém. Pokud si půjčujete peníze, zvažte předem velmi důkladně své finanční možnosti a schopnosti platit pravidelné splátky dluhu. Můžete také popřemýšlet o možnosti se pojistit pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti. Dlouhodobá pracovní neschopnost totiž často stojí na počátku nešťastného příběhu končícího exekucí majetku.  Buďte připraveni i na nečekané události.