Pokud si představíme někoho, kdo dělá rekreačně kanoistiku u nás, představíme si někoho, kdo v Česku sjíždí řeky, a když je hodně do tohoto sportu nadšený, vyrazí na divočejší řeky, když se například vypouští přehrady.
Máme tu ale také nadšence, kteří brázdí řeky celého světa. Například Davida Sodomku, který je nejen nadšeným kajakářem, ale také fotografem a dotáhl to tak daleko, že ho v podstatě jeho láska živí.
Nejvýraznějším dobrodružstvím, které se jistě minimálně na poslech líbilo i mnoha lidem je výprava, při které se na tři měsíce vydal na peruánské a ekvádorské řeky. Na této expedici splul 600 kilometrů po řece Rio Maraňon v Peru a dále se přemístil do Ekvádoru.
kajak v šeru
Řeka Rio Maraňon protéká téměř po celém svém toku kaňonem na sever pod Andami a proti evropským řekám je mnohonásobně větší. Má obrovské vlny a válce. Je hnědá, dá se říci hliněná, protože nese spoustu písku a bahna. Na této řece David vyfotil nádherné fotografie, které můžete vidět v různých časopisech.
Díky krásným fotografiím může David přezdívaný Vory také věnovat téměř celý rok právě tomuto svému koníčku. Fotografie totiž prodává a také vytváří každoročně kalendář postavený ze svých fotografií.
Pokud si však představíte krásný a pohodlný život výletníka, určitě se pletete.
Kajakář tráví hodiny a hodiny cestováním nejen na kajaku, ale také v autobusech, autech, vlacích a letadlech, aby se dostal do míst, odkud může řeky sjíždět.
kajak na rybníku
Zajímavé je, že tento dobrodruh nemá prakticky žádné zázemí a sám o sobě říká, že je nomádem. V České republice se ukazuje na pár týdnů v roce, a když zrovna nesjíždí žádné řeky světa, dává si pohov v Norsku, kde tráví třeba až čtyři měsíce v roce.
Jeho aktuálně poslední výprava byla do Kolumbie, odkud by se měl začátkem dubna 2019 vrátit na pár dní do České republiky, aby se potkal s přáteli a rodinou.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup