S přicházejícím podzimem bychom měli pomýšlet na zazimování zahrady. Některé choulostivější rostliny potřebují péči, aby zimu přečkaly bez úhony. Pokud pěstujete okrasné trávy, před zimou je určitě nestříhejte. Nejen, že vám v zimním období poslouží jako dekorace, ale uschlé stvoly ochrání rostlinu před zmrznutím. Většina rostlin nesnáší holomrazy, které mohou fatálně poškodit jejich kořeny. Přikrývka je tedy u mnoha rostlin nutná. Nejjednodušší ochranou před mrazy je přikrývka z chvojí nebo slámy. Požít můžeme i spadané listí.
zimní zahrada
Pro rostliny, které jsou suchomilné, ale listí vhodné není. Osvědčená je netkaná textilie, kterou v případě potřeby můžete obalit celou rostlinu nebo ji obsypejte vrstvou mulče. Pokud pěstujete nádobové rostliny, umístěte je do skleníku a zapusťte i s květináčem do země. Můžete je obložit slámou nebo bublinkovou fólií. Stálezelené rostliny a rostliny, které nemají rády sucho, ještě před zimou pořádně zalijte. Vláhu uvítají i jehličnany, azalky a vřesy. Zdobí-li vaši zahradu růže, nahrňte k nim před zimou alespoň dvaceticentimetrovou vrstvu zeminy smíchanou s kompostem. V podzimním období je ještě čas na sklizeň pozdní zeleniny. Růžičkovou kapustu, špenát, pórek a kořenovou zeleninu můžete sklízet ještě během listopadu. Některé přezimující druhy zeleniny, jako třeba kadeřávek, je vhodné překrýt netkanou textilií.
sýkorka v zimě
Budete mít po ruce celou zimu čerstvou zeleninu. Myslet byste měli i na ptáky i drobný hmyz. Dejte možnost ježkům, ještěrkám, ropuchám a hmyzu, aby mohli v zimním období na zahradě využít nějaký úkryt. Za vrstvu spadaného listí, prořezaných větví nebo haldu kamenů vám budou vděčni. Ježek se rád schová do volně přístupného kompostu s navršeným listím. Myslete také na ptactvo. Vyčistěte krmítka a budky. Pro drobný hmyz můžete zakoupit nebo vyrobit hmyzí domečky.