OSVČ

Většina dnešních podnikatelů v České republice jsou tak zvaní živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné. Tito lidé často působí, že mají svůj život pevně ve svých rukou, protože působí sebejistě, vzdělaně, mají přehled a komunikativní schopnosti vycvičené praxí jako málokdo. Přesně toto jsou důvody, proč se většina lidí rozhodne podnikat. Je tu ale jeden háček. Je tomu ve skutečnosti opravdu tak? Většina živnostníků se totiž po pár letech působení v oboru zasekne na jednom místě a zjistí, že když nejsou v podniku přítomni, tak nic nefunguje. Na dovolenou s rodinnou není čas, protože není, kdo by se postaral o bezstarostný chod živnosti. Práce a povinností po několika letech stejně neubývá. Nakonec se zjistí, že podnikatel má více práce a mnohdy za méně peněz než v zaměstnání. Tak proč se do toho lidé vůbec stále pouští?
 business noviny

Podnikatel

Stejná vize, stejná myšlenka jako u OSVČ. Klíčem je ale jiné provedení. Rozdíl a zásadní odlišnost mezi podnikatelem a živnostníkem spočívá v tom, že podnikatel si svoji vizi dříve nebo později splní. Takový člověk totiž nehledá způsoby, jak ušetřit na maličkostech a nehledá různé kličky, které dlouhodobě stejně nefungují. Úspěch tkví v jasném vytyčení vize a jejím neustálém vylepšování a dodržování. Podnikatel nepřemýšlí, jak by sám co nejlépe udělal 100 věcí, ale jak by mohlo 100 lidí udělat 100 věcí co nejrychleji a nejefektivněji. Snaží se delegovat práci na podřízené a zodpovědné osoby, které časem k podniku přirostou jako by byl jejich vlastní. Tímto se docílí vysněných cílů, kvůli kterým se člověk zprvu pouští do nejistoty jménem podnikání.
 ruce pracovníků
Toto jsou důvody proč nejúspěšnější lidi na světě neuvidíte v dílně u truhlářského prkna, kde se snaží ušetřit plat jednoho zaměstnance a raději udělají práci sami. Ale uvidíte je v čelech společností jako například Ikea a další, kde se snaží dostat své produkty do celého světa k co nejvíce spotřebitelům.