Váš drobeček už začíná pomalu jíst. Možná ho ještě krmíte v lehátku, možná si pomáháte tím, co máte po ruce (např. polštářem), ale dříve či později bude třeba dítě posadit do vlastní jídelní židle. Pravděpodobně máte spoustu požadavků anebo jste možná zatím vůbec nepřemýšlela o tom, jak by taková židle měla vypadat. Tady je pár krátkých tipů.
jídelní židlička
Nejdůležitější ze všeho je samozřejmě bezpečnost. Dítě bude v židličce sedět při jídle, ale málokteré způsobně sedí a jí. Většina vymýšlí všechno možné a nejraději ze všeho by se v židli postavili na hlavu. Bezpečnost jídelních židliček (konstrukce, spolknutelné součástky, opěradlo, stabilita,…) řeší obecně závazné normy, ale pravděpodobně nebudete mít čas, náladu a hlavně kvalifikaci na to posoudit, zda daná židlička normu opravdu splňuje nebo si výrobce práci ulehčil.

V této oblasti je nejlepší obrátit se na různé testy nezávislých organizací nebo zkušenosti předešlých majitelů, kteří se podělí o své poznatky na srovnávacích serverech. V tomto případě Vás tedy pravděpodobně čeká dlouhé vyhledávání na internetu.

Dále jsou tu ale poněkud subjektivnější a lépe ověřitelné aspekty výběru:
· Popruhy – hledáte židličku pro malé dítě ve věku okolo půl roku až roku a půl? Pořiďte si určitě židličku s popruhy, protože takový drobek je zvědavý a s přibývající věkem bude ještě zvědavější. A není problém postavit se během toho, když se jen na moment otočíte zády.
batole v židličce
· Polohovatelnost – ti nejmenší ještě neumí sedět, pro ně by tedy židlička měla být polohovatelná do částečného lehu. Běžně jsou k dostání židle s alespoň dvěma polohami. Dále je u některých typů možné nastavit, jak vysoko je umístěný sedák.

· Omyvatelnost – židličku budete několikrát denně umývat od jídla. Omyvatelnost (ne pratelnost) povrchu je poměrně běžná, ale raději se přesvědčte. Obtíže mohou přijít také s různými záhyby, otvory a průřezy, kam jídlo zapadne a židlička se potom těžko čistí.

· Věk dítěte – rozmyslete si, jak dlouho a v jakém období by židle měla sloužit. V některých může být dítě od prvních příkrmů. Ty vydrží do dvou, maximálně tří let věku dítěte. Jiné typy jsou pro děti, které již samostatně sedí, mají nastavitelnou výšku sedáku a stupátka pod nohami a mohou vydržet až do raného školního věku (tzv. rostoucí židle).

· Montáž, nastavení, uskladnění – zjistěte si, jak je náročná montáž židle a její nastavení. Jste dostatečně manuálně zruční? Není nastavení poloh a dalších aspektů zbytečně složité? Kde budete židli mít – bude stabilně umístěná v jídelně nebo ji chcete mezi jídly uklidit? Nebo ji chcete občas převézt např. na návštěvu k rodičům? V tom případě by Vás mohla zajímat možnost židli složit a rozměry po složení. Pokud židlička bude neustále k dispozici, uvědomte si, že dětská židle většinou zabere více prostoru než ta Vaše.

· Cena – samozřejmě i když nechceme na dětech šetřit, nemusí být pro někoho možné koupit ten nejdražší model. I zde ale platí, že nejdražší nemusí být nejlepší, takže se opět vyplatí zabrouzdat na internetu a pokusit se najít relativně levný, ale kvalitní kus.

Zamyslete se tedy a ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomínejte, že bezpečnost je zde na prvním místě. Jde přece a VAŠE dítě.