Prvosenky (Primula-Elatior-Hybride – česky prvosenka vyšší), rozkvétají na konci zimy tak nádherně barevně, že působí jako cizí těleso na stále neplodném, hnědém záhonu pod šedou oblohu. Stejně jako zbylé konfety po karnevalové přehlídce.

V místnosti je to ale něco úplně jiného. Tady malé růžice někdy nahrazují buket, zejména proto, že jsou v současné době nabízeny velmi levně v obchodech.
modrá květina

Ale péče o prvosenku v domě není snadná. Často, když v této době roste v uzavřených prostorách, dostává příliš málo světla a příliš mnoho tepla. Původně měly tyto rostliny své místo u dvojitých oken, které se před více než 100 lety rády dělaly.

Ne bez důvodu existuje také rčení: být citlivá jako prvosenka. Květiny nesmějí být příliš vlhké a příliš suché. Výsledek: prvosenky jsou rychle vyhozeny a nahrazeny novými rostlinami.
květina prvosenka

Ale jde to i jinak. Dnes prodávané prvosenky mají dva rodiče: petrklíč a pravou prvosenku jarní. Z jejich požadavků na místo v přírodě lze hodně odvodit na péči o prvosenky.

Obě mají rády tekoucí vodu – což znamená spoustu vlhkosti, ale zároveň i dobré větrání půdy. Je to výzva pro květináčovou kulturu. Zvláště ve vytápěných obytných místnostech je spotřeba vody rostlinami stimulována vysokým odpařováním. Je lepší přidat každý den trochu vody, ale pouze tehdy, když je podklad skutečně suchý. Kromě toho by měla být pokojová teplota snížena přes noc. Takže rostliny se v domě udrží několik týdnů.

Po rozkvětu mohou rostliny přejít do zahrady – a po mnoho let se jím tam daří. Polostín v půdě bohaté na humus je ideální.

Nebo vypěstujte prvosenky na trávníku – to znamená, že necháte rostliny několik let bez zásahu, ty se pak sami rozšiřují a roztáhnou se do koberce. Tam jsou robustnější než šafrán. Můžete dokonce sebevědomě kosit trávník v oblastech, kde prvosenky rostou. Nicméně, nože by neměly být nastaveny příliš nízko, aby srdce růžice nebylo poškozeno. Barvy však u venkovních rostlin časem blednou.