Česká republika, to je národ kutilů. Alespoň to o sobě tvrdíme a jak se tak rozhlížím kolem sebe, není to úplně pravda. Od totalitních dob, kdy bylo všeho nedostatek a člověk si musel všelijak poradit, už uplynula pěkná řádka let. Proto zde přinášíme tip na kus nábytku, který vám může velmi pomoci.

chlap v dílně

K čemu poličku z Ikei?

Něco tak jednoduchého si přece nemusíme kupovat. Stačí zajít do prvního hobby marketu, na který narazíte a koupit dvě dlouhé desky. Jednu jako hlavní část poličky a druhou jako přírubu, za kterou ji uchytíme ke zdi. Osobně doporučuji nějaké měkké světlé lakované dřevo, které je moderní a nevyžaduje tolik práce. Ovšem, kdo chce něco víc extra, může si objednat přímo nějakou exotiku, kterou ale většinou nedostane opracovanou nátěrem, a proto s ní přichází mnohem více potíží.
zaseknutá sekera

Dřevěná laťka o délce 1,5 metru nestojí více, než 90 korun. Doma stačí navrtat obě desky k sobě, nejlépe na třech místech za pomocí vrtačky a vrutů. Spojujeme desky tak, ať při pohledu zboku vytvoří písmeno T a nejlépe tak, aby jedna strana příruby byla 2x kratší než druhá. To poté zajistí stabilitu poličky a jednodušší připevnění ke zdi.

Vrtat musíme pomalu a není dobré vyvíjet moc velký tlak na dřevo – poté hrozí trhliny či lom ve struktuře desky.

Jakmile máme hotovo, vezmeme vrtačku a navrtáme do zdi 3 díry (nebo více, podle potřeby). Nejdříve zkontrolujeme plány domu, jestli nějak nenarušíme elektrické obvody. To by nebylo příjemné pro nás ani pro celou ulici, která by mohla následně skončit bez proudu.

Do děr natlučeme hmoždinky. Ty slouží k tomu, aby následně vrut nevyklouzl vlivem drolení omítky. Pak přiložíme poličku (taktéž již předvrtanou) a dokončíme naše dílo.

Doporučuji před naměřením použít vodováhu, abyste posléze nezjistili, že se vám věci kutálí dolů.

Celá výroba nevyjde na více než hodinu a vy budete mít úžasný kousek nábytku, přesně pode vašich představ. A až se vrátí druhá polovička z práce domů, určitě bude žasnout nad vaším výtvorem.