Keto dieta je velmi úspěšnou metodou, která nejenže pomůže zhubnout, ale také tento stav udržet napořád. Pokud jste slyšeli podobné názvy jako ketogenní, ketonová nebo proteinová dieta, vězte, že se jedná pořád o jedno a to samé. Principem je rychlá ztráta tuku, nikoliv svalstva. Co to tedy vlastně je a jak na ni?

lose-weight-1968908_1280

Jedná se o jeden ze způsobů, jimiž lze snížit hmotnost. Založena je na jednoduchém vědeckém faktu, který tvrdí, že ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek krevního cukru, sahá pro potřebnou energii do uložených zásob neboli tuků. To provádí tím způsobem, že v játrech začne produkovat ketony, které se stanou zdrojem této energie a nastalý stav je tělu přirozený. Nazývá se ketóza a právě při něm dochází k hubnutí.

Jak dosáhnout tohoto stavu? Snížíme příjem sacharidů na minimum, přičemž se udává maximálně 50 gramů na den, úplně nejlepší ale je pouhých 20 gramů. Aby tělo netrpělo, je třeba tyto sacharidy nahradit jinými, prospěšnějšími látkami. Těmi jsou bílkoviny a zdravé tuky. Po dvou až třech dnech by se tělo mělo dostat do kýženého stavu ketózy, který je možné zjistit díky testu z moči, který je běžně dostupný v lékárnách.

healthy-1607692_1280

Keto dieta pro ženy i muže přináší vlastně nový způsob stravování, kterému se v průběhu naučí a nehrozí tudíž jo-jo efekt. A co se tedy smí jíst? Maso, ryby, mořské plody, sýry, vejce a zelenina. Tedy zelenina s nízkým obsahem sacharidů, jako je brokolice, květák, zelí, avokádo, cuketa, špenát, chřest, zelené fazole či růžičková kapusta. Hrášek, mrkev či brambory jsou nevhodné. Co dále můžete, jsou ořechy – pekanové, para nebo makadamové. I zde jsou zakázané druhy – kešu a pistácie.

A co je zakázáno? V první řadě samozřejmě cukr, mléko, bílá rýže, bílá mouka, pečivo, těstoviny, některé ovoce (banány, hrozny) a alkohol. Dovolena je voda, káva, čaj a příležitostně vinný střik.