Planetová převodovka

Svůj název nezískala tím, že by obsahovala planety (tedy ty vesmírné, které si asi každý hned představí). Je to klasický strojní díl vyrobený ze součástí, kterým se souhrnně říká planetový převod. Ten je složen z centrálního kola, satelitů a jejich unašeče a korunového neboli planetového kola. To vše je pak úhledně naskládané v převodové skříni.
Centrální kolo, korunové kolo a unašeč satelitů jsou rotačními částmi a mají společnou centrální osu. Satelity jsou pak uloženy otočně na čepech unašeče a jsou v záběru s vnějším ozubením centrálního kola i s vnitřním ozubením korunového kola. Tento mechanismus připomíná oběh planet, proto planetová převodovka.
díly planetové převodovky

Jak tedy funguje?

Při činnosti se satelity otáčejí okolo své osy a tím přenášejí krouticí moment a rychlost otáčení ze vstupu na výstup. Rychlostní stupně se řadí zabrzděním nebo odbrzděním některé části převodovky. K tomu je často využívána lamelová spojka (o té se ale pobavíme třeba zase někdy jindy).

Výhody

Výhodou tohoto typu převodovky je především to, že oproti těm klasickým má menší rozměry, lze jednodušeji řadit jednotlivé stupně díky kolům ve stálém záběru a je dosahováno větší životnosti kol než v klasické převodovce. Neopomenutelnou předností je také o poznání tišší chod a možnost snadného nastavení velkých převodových poměrů.
Planetové převodovky

Nevýhody

Nevýhodou je však větší zatížení ložisek a její konstrukce je složitější než klasická převodovka. Výroba je tedy výrazně dražší než u klasických modelů. Při montáži je možné narazit na komplikace v podobě zhoršené přístupnosti.

Kde ji najdeme?

Toto zařízení lze s úspěchem využívat tam, kde se nevejde klasická převodová skříň, a jsou žádoucí vysoké poměry převodů. Příkladem užití mohou být mimo jiné různé atrakce a jejich části v lunaparku. Planetová převodovka totiž napomáhá pohonumnoha kolotočů.