Asi není třeba říkat, že snem mnoha lidí, především pak mladých, je mít vlastní bydlení, ať už dům nebo byt. A není divu, bydlet ve vlastním má řadu výhod. Nemusíte platit nájem za to, že můžete danou nemovitost obývat, nemusíte se bát, že vám nájemce neprodlouží smlouvu a také se nemusíte ptát, pokud tam chcete provádět nějaké změny.

Bohužel ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že zdaleka ne každý na ně dosáhne. Je to samozřejmě pochopitelné, vzhledem k tomu, že se jedná o omezenou a velmi cennou komoditu, nehledě na částku, za kterou byl onen dům postaven.

hypoteka5

Znamená to tedy, že se musíme tohoto snu vzdát? Ne. Můžeme využít hypotéku, tedy účelovou půjčku určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Existuje jí však mnoho typů a pro laika může být někdy těžké se v nich vyznat.

Jedním z těch poměrně nových na našem trhu je i americká hypotéka FAHD. Jedná se o způsob financování bydlení, který je běžný ve Spojených státech Amerických. Od toho našeho se liší především tím, že zde není potřeba ručitel. Ručí se totiž předmětnou nemovitostí. Ta je až do úplného zaplacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která peníze poskytla.

hypoteka4

Samozřejmě se nabízí otázka, zda má tento typ hypotéky šanci na našem trhu. Přeci jen, hned zde vidíme několik háčků. Tím prvním je fakt, že onen dům nebude náš i po více než deset let, i když jej samozřejmě můžeme běžně užívat. Co však v případě, že se budeme chtít stěhovat?

Dále je zde ten problém, že u nás není až tak dobře vyřešena právní otázka postavení majitele a uživatele dané nemovitosti, tedy alespoň v případě, že se jedná o právnickou osobu. Ano, máme nájemní smlouvy, ale ty v tomto případě není možné použít, neboť uživatel si onu nemovitost nepronajímá.

I přes tyto zádrhele však není pochyb, že si tento typ financování bydlení získá i u nás své příznivce. Jen uvidíme, zda se dokáže udržet.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup